Всеукраїнський щотижневий журнал "Фокус" №25, 2012 року

Super User

fokus kopyya

В Україні зростає попит на послуги детективних агентств. Делікатні справи, за які не береться міліція, готові вести приватні сищики
Гувернантка з Києва Галина Бондар в пошуках роботи звернулася за допомогою в кадрове агентство. Коли там попросили пред'явити рекомендації з попереднього місця роботи, вона заявила, що втратила паперові рекомендації. В агентстві знизали плечима і «замовили» Галину приватним детективам. Ті розвідали, де раніше працювала жінка, з'ясували, що у неї немає ні судимостей, ні заборгованостей по кредитах, поспілкувалися з батьками, чиїх дітей Бондар виховувала. «Тільки отримавши на мене повне досьє, в агентстві запропонували мені роботу», - розповідає гувернантка. Тоді це її обурило, але скоро вона і сама дзвонила в детективну контору.
 
 
Купуючи квартиру, Галина безпосередньо, без ріелтора, зв'язалася з господарем житла - хотіла заощадити. «Я дуже боялася обману, - зізнається вона. - І, згадавши, як кадровики «замовили» мене детективам, теж скористалася їхніми послугами ». За 2000 грн. сищики добули документацію на квартиру, розвіявши сумніви Галини. «Спокій, який я знайшла, вартий був цих грошей», - вважає вона.
 
Незважаючи на те, що детективні послуги в Україні по суті поза законом, цей ринок переживає розквіт. За даними Всеукраїнської асоціації приватних детективів, за останні два роки кількість розшукових агентств в Україні зросла в десять разів - до 500, а зверталися в них з різних приводів 15% українців.
 
Детективним бюро доводиться ховатися за вивісками охоронних фірм, консалтингових компаній та навіть засобів масової інформації. Закону, який би їх діяльність, в Україні немає, на відміну, наприклад, від Росії, де такий закон діє з 1992 року. Звичайно ж, більшість співробітників розшукових бюро ніякі не консультанти і не журналісти, а колишні працівники правоохоронних органів. «Після відставки міліціонери зазвичай йдуть або в охоронні фірми, або в приватні детективні агентства, - говорить начальник управління по зв'язках з громадськістю МВС Володимир Поліщук. - У мене є знайомі, які займаються приватним розшуком, але зазначу, що законом ця діяльність не врегульована».
 
За словами Поліщука, детективи можуть виконувати замовлення інтимного характеру: виявляти позашлюбні зв'язки, факти подружньої невірності з наданням фото- і відеозвіт. Але за оперативно-слідчі дії вони не беруться. «Питання легалізації детективної діяльності в Україні спірне і вимагає суспільної дискусії», - вважає Поліщук. Тим часом тільки за останній місяць близько 300 колишніх співробітників правоохоронних органів, спецслужб і розвідки виявили бажання займатися приватним розшуком, звернувшись до Асоціації приватних детективів. «Більше тридцяти з них уже працевлаштувалися», - розповідає президент асоціації Ігор Цмінскій.
 
Слідство ведуть репортери
 
Киянин Олександр Криворчук все життя пропрацював в СБУ, але три роки тому звільнився і організував приватної розшукової агенції «Бюро особистих ситуацій та безпеки бізнесу». «Не довелося міняти специфіку діяльності: чому навчила держава, тим і займаюся», - сміється Олександр. Правоохоронні органи не справляються з нинішнім числом правопорушень. До того ж через низьку зарплату у них слабка мотивація. «За всіма показниками детективи ефективніше, - стверджує сищик. - Проте ми знаходимося поза законом ». З цієї причини детективні агентства не можуть відкрито рекламуватися, змушені відмовлятися від справ з кримінальною складової - міліція не має права допускати їх до таких розслідувань. «Кожен викручується, як може: працюють під прикриттям адвокатських контор або ЗМІ», - розповідає Криворчук. Схема проста: в Мін'юсті реєструється яке-небудь бюро з надання інформаційних послуг, і тоді стеження, збір компромату або розсилка запитів до держорганів стають частиною «журналістських розслідувань».
 
Сищик на ставці
 
Нелегальність розшукової діяльності не заважає агентствам співпрацювати з корпоративними клієнтами і заробляти непогані гроші. Наприклад, одна з найпопулярніших послуг в Бюро особистих ситуацій та безпеки бізнесу - перевірка на детекторі брехні, поліграфі. Якщо процедуру проходить претендент на посаду, тест обійдеться в $ 150-200. Якщо ж ведеться службове розслідування за фактом крадіжки, вартість послуги зростає до $ 300 за одну людину. «Перевіряємо приміщення на прослушку, - каже детектив Криворчук. - А проти партнерів-шахраїв застосовуємо «чорний піар». Простіше кажучи - шантаж. Сищики шукають на людей які заборгували компромат, після чого тим вигідніше розрахуватися з боргами, ніж отримати розголос матеріалу.
 
У детективному агентстві беруться і за більш складні справи. Наприклад, за виявлення на підприємстві «крота» - співробітника з конкуруючої фірми. Детективне агентство впроваджує в організацію свого сищика, і той в ході роботи знаходить шпигуна. «Але найскладніше - впровадження власного розвідника до конкурентів», - розповідає директор агентства Юрій Конрад. Для старту такої авантюри знадобиться кілька тисяч доларів.
 
Крім того, детективу доведеться щомісяця виплачувати зарплату в $ 2000-3000. І це не враховуючи витрат на саме розслідування, яке може тривати роками. Тому замовляють цю послугу заможні люди і підприємства.
 
На хліб насущний детективи заробляють простіше. «Більше половини розслідувань - перевірка способу життя дитини або з'ясування порядності ділового партнера, розшук людей або перевірка на вірність подружжя», - розповідає детектив Криворчук.
 
Такі справи не входять до компетенції міліції, і людям просто нема до кого звернутися, крім приватних сищиків. Кримчанка Анна Сліпич, переїхавши до столиці, перервала зв'язок з усіма колишніми знайомими та друзями. Але через кілька років зрозуміла, що сумує за старого друга, якого так і не встигла зізнатися в любові. Самостійно відшукати його не вийшло, тому Анна найняла детектива. «Через пару днів він доповів мені, що він одружений, - зітхає дівчина. - Я не хотіла втручатися в чужу сім'ю, тому розслідування довелося припинити ». Правда, оцінивши ефективність роботи слідчих, Анна має намір перевірити на вірність свого нового коханого. «Довіряй, але перевіряй», - лукаво посміхається вона. 
 
Легалайз
 
У парламенті неодноразово розглядали законопроекти, спрямовані на легалізацію детективної діяльності, але всякий раз вони не набирали достатньої кількості голосів. Спочатку законодавці хотіли дозволити приватним детективам збирати біографічні дані та інформацію для звернення замовника до суду, розшукувати зниклих людей, спостерігати за ними, вивчати документи, використовувати в роботі оптичні та радіо пристрої. Але в останніх законопроектах заборонена і прослушка, і зйомка в приміщеннях без згоди їхніх власників. Якщо раніше депутати пропонували дозволити сищикам в ряді випадків використовувати вогнепальну зброю, наручники, гумові кийки, сльозогінний газ, то в останній редакції про це ні слова.
 
«Наше суспільство боїться всього невідомого, - вважає депутат Володимир Олійник (Партія регіонів), співавтор останньої редакції« розшукового »законопроекту, знятого з розгляду в травні. - Але оскільки на ринку така послуга затребувана, треба її виводити з тіні. Я не думаю, що прийняття такого закону може нашкодити людям. Головне - ввести обов'язкове ліцензування працівників цієї сфери, пред'являючи до них суворі вимоги ». На думку депутата, після прийдешнього скорочення силових органів багато людей стануть безробітними. І в разі легалізації детективної діяльності вони зможуть застосовувати свої небезпечні навички під контролем держави. 
 
Сергій Одаренко, Фокус №25, 2012 року